Zamów bezpłatną konsultację

+48 570 77 88 88

Dlaczego leasing się opłaca?
02 listopada 2020

Czy można leasingować oprogramowanie?

Większość firm wspomaga się w codziennym funkcjonowaniu różnego rodzaju systemami i aplikacjami. W niektórych branżach - na przykład produkcyjnej - wykorzystywanie dedykowanego oprogramowania to podstawowy warunek wydajnej pracy i generowania zysków. Bardzo często koszty takich narzędzi przekraczają jednak budżety, co hamuje rozwój  i innowacyjność polskich przedsiębiorstw. Leasing oprogramowania to popularne rozwiązanie, które umożliwia szybkie i proste sfinansowanie niezbędnych narzędzi, bez obciążania budżetu firmy. 

 

Na czym polega leasing oprogramowania?

 

Leasing to bardzo elastyczne rozwiązanie, która umożliwia sfinansowanie szerokiej gamy produktów – od pojazdów, przez maszyny i sprzęt biurowy, aż po oprogramowanie. Sam schemat działania  leasingu oprogramowania nie różni się wiele od np. z leasingu auta. Podobnie jak w przypadku finansowania środków trwałych, leasing oprogramowania polega na tym, że leasingodawca przekazuje leasingobiorcy prawo do używania przez określony czas zaznaczonego w umowie oprogramowania a leasingobiorca zobowiązuje się do uiszczenia  z tego tytułu miesięcznych rat. Warto wspomnieć  jeszcze o ustawie o prawach autorskich i prawach pokrewnych – oprogramowanie często sprzedawane jest z licencją  ograniczającą odsprzedaż, dlatego potrzebna jest jeszcze zgoda producenta tego typu oprogramowania na finansowanie go w formie leasingu.

 

Dlaczego warto skorzystać z finansowania w postaci leasingu?

 

Leasing daje przedsiębiorcom dużą elastyczność i swobodę w zakresie zarządzania finansami firmy. Dzisiejsze oprogramowanie to coraz częściej zaawansowane systemy „szyte na miarę”   dla klienta, wykorzystujące najnowsze rozwiązania technologiczne tj. sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe czy chmury obliczeniowe. Zakup gotówkowy takich narzędzi wiąże się z zamrożeniem pokaźnego kapitału, na którego zwrot trzeba będzie poczekać min. kilkanaście do kilkudziesięciu miesięcy. Inną alternatywą jest kredyt, który z kolei charakteryzuje się większą – w porównaniu do leasingu - ilością formalności a także wymaga udokumentowanej zdolności kredytowej.  Z tego ostatniego powodu często nie jest on osiągalny da firm, które działają na rynku krótko i nie posiadają wystarczającego zaplecza finansowego. Procedura leasingowa trwa krócej, obejmuje mniej formalności i przede wszystkim jest dostępna dla szerszego grona odbiorców.

Leasing oprogramowania – jakie dokumenty trzeba złożyć?

 

Podobnie jak w leasingu środków trwałych niezbędne jest dostarczenie kilku podstawowych dokumentów/informacji:

 

  • wniosek leasingowy (obejmujący deklarację o majątku i zobowiązaniach przedsiębiorcy),

  • dane rejestrowe firmy (np. NIP, REGON),

  • dowód osobisty (właściciela/współwłaścicieli/zarządu lub osób upoważnionych do zawierania umowy – w zależności od rodzaju prowadzonej działalności),

  • dowód osobisty współmałżonka  (w sytuacji, gdy odpowiada się majątkiem czasem pojawia się wymóg przesłania dowodu współmałżonka lub przedstawienia dokumentu o rozdzielności majątkowej).
     

Doradcy Premium Leasing24 odpowiedzą na wszystkie pytania i pomogą w doborze najlepszego dla Ciebie rozwiązania. Już teraz możesz zadbać o rozwój swojej firmy i wdrożyć nowoczesne oprogramowanie -  my zajmiemy się resztą!

 

ikona email   biuro@premiumleasing24.pl

ikona   +48 515 101 113

Firma leasingowa PremiumLeasing

facebook ikona

Strony internetowe Bydgoszcz

projekt i wykonanie copyright 2021